Archív
ARTéria  (07. 02. - 24. 03. 2019, Záhorská galéria - Senica )
Jesenný salón  (07. 11. - 28. 11. 2018, Kežmarok)
Mlyn   (13. 09. - 15. 10. 2018, Rožňava)
STOLETÍ - NÁŠ NEKONEČNÝ PŘÍBĚH (05. 09. - 21. 10. 2018, Třebíč, CZ)
“STOLETÍ … náš nekonečný příběh” 

Letošní rok, kdy si připomínáme 100 let od vzniku Československé republiky, je plný různých událostí, výstav, koncertů, připomínek i oslav. 
Výstava “STOLETÍ … náš nekonečný příběh” je přesto v záplavě všech těch projektů a akcí nejrůznějšího druhu nepřehlédnutelným kulturním počinem. Už jen proto, že letošní jubileum připomíná společnou prezentací díla slovenských výtvarníků, členů Umělecké besedy slovenské a autorů českých, přesněji místních, regionálních, zkrátka našich. Nabízí tak ohlédnutí a zamyšlení nad dobou, kdy jsme spolu sdíleli jeden stát. Ale daleko důrazněji vybízí k úvahám, jak že se nám to žije (a tvoří), když jsme formálně rozděleni, ale díky Evropské unii snad přece spolu. Výtvarné umění (ostatně jako hudba a jakékoli umění) se ale nikdy v historii nenechalo omezovat hranicemi a státními útvary. Inspirace se šířila a šíří napříč Evropou svobodně a bez ohledu na jakékoli bariéry. A tato výstava je toho nádherným důkazem. 
A třešinkou na dortu, která myšlenku výstavy krásně završuje, je Walther Smeitink-Mühlbacher, kurátor a současně vystavující autor. Holanďan s rakouskými kořeny, člen Umělecké besedy slovenské, žijící na Moravě, v Příštpu, co by kamenem dohodil od Třebíče. Může být trefnější ilustrace vzájemných vztahů, vazeb, prolínání a věřím, že i souznění? Nechme tedy na sebe působit vystavená díla a třeba se i trochu zamýšlejme nad souvislostmi běhu dějin a času. 

 Ing. Pavel Janata Starosta Třebíč
Kombornia 29. 07. 2018 (Kamieniec, PL)
MALARSKIE PARTYTURY  (19.7. - 15.8.2018, Instytut Słowacki W Warszawie, PL)
   Dielo Rudolfa Rabatina reflektuje jeho fascináciu prírodou, jej tajomstvami a štruktúrami, ktoré ho privádzajú do tvorivej meditácie a následnej intenzívnej tvorby: maľba sa stáva hľadaním vizuálneho dobrodružstva a to nielen v obsahovom, ale aj technickom zmysle. Výber diel pre výstavu Maliarske partitúry je iba zlomkom z autorovej tvorby, a to s dôrazom na jednotný rukopis a preferenciu abstraktných obrazov, pre ktoré sú typické farebné monotypie a práca so štruktúrami: vznikajú tak reliéfne objekty, ktoré prekračujú hranice tradičného zobrazenia. Prevažujú inšpirácie prírodnými elementmi, kde každé dielo má svoj skrytý význam, stávajúc sa tak „partitúrou“, zápisom vnútorného hlasu, poéziou nad rámec všednosti.
   Kameň ako rudimentárna pamäť Zeme, hory a symboly s nimi spojené, sú nadčasovou a nosnou inšpiráciou v Rabatinovej tvorbe, ku ktorej sa pridáva interpretácia rôznych životných situácií: náhle podnety prichádzajú ako vzdialené hudobné tóny, formujú akúsi melodickú niť, z ktorej sa tkajú výtvarné partitúry o agresii človeka, paradoxoch aj protikladoch, o plynutí svetla a jeho prienikoch, o čiernych dierach väzniacich myšlienku, či o vzniku nového života. Autor tak odkrýva svoj svet, kde „náhoda ovplyvňuje obraz“ a maliarska výpoveď odkrýva nevidené, lebo „beda, kto v mori vidí iba vodu, kto nepočuje nemú prírodu, kto v skalách vidí iba skaly...“ (Andrej Sládkovič). 
 
Mgr. Lucia Benická, júl 2018 
TOTUM PRO ARTE  (25.1. - 15.3.2018, Kulturpark pavilón Bravo, Košice)
Svetlo a tma  (24.11. - 23.12.2017, Ateliér POPPRAT, Poprad)
Pozvánka.pdf       Plagát.pdf

Svetlo a tma - názov výstavy ponímam filozoficky i metaforicky. Inšpiroval ma pivničný priestor Ateliéru POPPRAT - jeho temná stránka a zároveň estetická hodnota, ktorú si môžeme vychutnať modulovaním osvetlenia a pozorovaním skalnatých štruktúr v jej starobylých múroch. 
 
Svetlom a tmou - metaforicky - sa vo svojej tvorbe inšpirujem približne od roku 2000. Transponujem svetlo a tmu do ľudských vlastností (obrazy: Pokrytectvo, Egoizmus, Útok). Vyjadrujem tak svoju nespokojnosť s nevyvážením dobrých a zlých vlastností človeka. Svetlo a tmu filozoficky, a zároveň čisto maliarsky, posúvam do dialekticky spojených kategórií , napr. poriadok a chaos, moment a večnosť (obrazy: Dramaturgia chaosu, Výtvarný moment, Na šikmej ploche). 
 
K mojím abstraktným obrazom som dospel vďaka môjmu obdivu a úcte k prírode. Pokým v začiatkoch mojej tvorby som využíval nazeravý realistický princíp, dnes najviac abstrahujem, vychádzam zo svojej intímnej bázy zafixovaných obrazov, rukopisnej rutiny a technologických zvyklostí. Pritom pozorujem nielen seba a svoj vnútorný svet, ale usilujem sa objektivizovať ľudské vlastnosti a postoje. Snažím sa obnažovať kategóriu krásna výtvarnými prostriedkami vizuálneho umenia aj tam, kde si to v každodennom zhone nevšímame. 
 
Povzbudzujú ma k tomu aj žiaci a študenti (tento rok ich mám 68), ktorých denne vyučujem kresbu, maľbu, grafiku a modelovanie. Inšpirujú ma svojimi vlastnosťami, autorskou čistotou a spontánnosťou. Usilujem sa vrátiť im to odovzdávaním svojich vlastných skúseností v tvorbe. Pritom verím, že moje umelecké postoje a názory pozitívne ovplyvnia ich budúci život. 

Rudolf Rabatin, 26. 11. 2017
Z našich ateliérov  (5.10. - 30.10.2017, Barónka, Kežmarok)

VÝTVARNÉ MOMENTY  (05. 08. - 30. 09. 2017, Divín)

KOLORIA  (20.4. - 15.9.2017, Liptovský Ján)

OSEM  (17. 3. - 23. 4. 2017, Spišská Sobota)

KOLORIA  (3.3. - 31.3.2017, Bratislavský hrad)

AMBITION  (29.9. - 25.11.2016, Galéria Silencium Bratislava)

V rozdieloch je krása  (19. 10. 2007, Spišská Sobota)
V ROZDIELOCH JE KRÁSA 19.10.2007 - Podtatranská knižnica v Poprade
Podtatranské noviny; Ročník: IIL Číslo: 43 Dátum vydania: 23. 10. 2007

Priestory umenovedného oddelenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote praskali minulý piatok večer vo švíkoch. Desiatky milovníkov umenia sa prišli pozrieť na prvé posedenie s umením pod názvom V rozdieloch je krása, ktoré pripravili Andrea Nemcová a Rudolf Rabatin. Večer mal komornú, neformálnu atmosféru a postupne sa v ňom predstavili hudobníci, výtvarníci a kuchári. „Každý z nás je v niečom originálny a zaujímavý a táto skutočnosť robí náš život krásnym. Preto sme tu pozvali ľudí, ktorí zasvätili svoj život hudobnému a výtvarnému umeniu a gastronómii,“ uviedla Andrea Nemcová, učiteľka Základnej umeleckej školy v Poprade. Najskôr sa publiku predstavil Tomáš Lučivjanský a Vendelína Osvaldová. Tomáš komponuje a hrá na klavíri, Vendelína krásne spieva. Martin Tomek a Jaroslav Kuchár načreli do trochu inej oblasti. Martin študuje na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na posedení s umením sa predstavil hrou na klavíri. „Keď som mal päť a pol roka, otec ma prihlásil na balet. Po pol roku ma odtiaľ zobral a dal ma na klavír. Odvtedy som sa toho nezbavil,“ vysvetlil mladý umelec. Jaroslav Kuchár o sebe prezradil, že veľmi rád varí. „Gastronómiu považujem aj za výtvarné umenie, pretože na tanieri musí jedlo vyzerať ako umelecké dielo. Kuchár preto musí preukázať, že vie pekne komponovať, aby jedlo bolo symfóniou výborných chutí,“ podotkol kuchár Jaroslav Uhlár. Na prvom posedení s umením nechýbali ani výtvarníci a gastronómia mala možno najbohatšie zastúpenie. Stoly sa prehýbali pod dobrotami, ktoré nelahodili iba chuťovým pohárikom, ale najmä očiam. - (bel)
RKL fusion  (11. 5 - 8. 6. 2007, Spišská Sobota)

Výber z tvorby  (23.3.2007- 8.3..2008, Košice, V.I.P. Gallery)

IDYLICKÉ MOTÍVY   (3.12.2006 - 18.1.2007)
Idylické motívy v popradskej cukrárni Domenico mali vytvoriť príjemnú zimnú atmosféru predvianočného obdobia. Vystavené boli krajinárske diela - maľby temperou, akrylom, akvarelom a olejomaľby.
IN-OUT (31. 3. 2005 - 2. 5. 2005, Košice)
Relácie a kontexty (2004, Spišská Sobota)
Rabatinove obrazové správy o živote. (Korzár 26. 10. 2004 - Poprad).
Relácie a kontexty je názov novej výstavy, ktorá je sprístupnená v priestoroch Podtatranskej knižnice v Poprade Spišskej Sobote. Predstavuje tvorbu výtvarníka Rudolfa Rabatina z Popradu, ktorý si tento rok pripomína okrúhle životné jubileum. Po výstave Jubilanti v Kežmarku je popradská prezentácia druhou príležitosťou spoznať jeho najaktuálnejšiu tvorbu. Obrazmi podávam správu o živote, vizualizujem a zhmotňujem to, čo žijem. Moje obrazy sú také - poznačené reláciami a kontextami s prírodou, ľuďmi a vecami. Nie sú vždy krásne, ale sú pravdivé. Niekedy skrývajú len moju pravdu, niekedy pravdu niekoho iného, uviedol na margo svojej najnovšej výstavy autor Rudolf Rabatin. Výstava Relácie a kontexty potrvá v Spišskej Sobote do 3. decembra 2004.
Hostia: Vincent Jaš (gitara, spev), Martina Petrigáčová (husle), Vlado Vaľko (autorská recitácia)
JUBILANTI (2004, Kežmarok)
KORZÁR - 18. 8. 2004 - Kežmarok. Okrúhle jubileum dvoch členov Klubu kežmarských výtvarníkov dalo motív na inštaláciu novej výstavy v Barónke. Pod názvom Jubilanti 2004 v Kežmarku predstavuje svoju tvorbu tridsiatnik Marcel Hanina a päťdesiatnik Rudolf Rabatin. Klub kežmarských výtvarníkov pravidelne raz do roka robí výstavy členov, ktorí v danom roku majú významné výročie. Musím potvrdiť, že Klub kežmarských výtvarníkov je veľmi aktívny a zrejme aj to je dôvod, prečo členstvo v ňom prijali aj výtvarníci z okolia, nielen z nášho mesta, uviedla riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Kežmarku Gabriela Kantorková. Vystavujúcich jubilantov spájajú len dve veci: okrúhle narodeniny a členstvo v klube. Spoločným je aj pedagogické povolanie. Inak sme v tvorbe úplne odlišní, konštatuje Popradčan Rudolf Rabatin. Ten na výstavu pripravil kolekciu päťdesiatich obrazov, z toho šesť nových. Ide o výber z najnovšej tvorby, prevažne poeticko-krajinárskej. Realita je pre mňa len odrazový mostík do ríše fantázie, inšpiruje ma k vytváraniu vlastnej vnútornej krajiny, dodal výtvarník. Jeho kolega Marcel Hanina sa v kežmarskej Barónke predstavuje predovšetkým ako zručný grafik a kresliar. Jeho doménou sú biblické témy, zaujmú však aj dokonale prepracované portréty. Výstava v kežmarskej Barónke potrvá do 6. septembra 2004.
O Tatrách, o duši (2003-2004, Starý Smokovec)
Rudo Rabatin má na svojom konte od roku 1976 dvadsaťšesť výstav. Naposledy svoju tvorbu predstavil vo vile Flóra vo Vysokých Tatrách. 
 
"Určite mal na mňa veľký vplyv otec, hral na klavír, maľoval, robil asistenta jednému výtvarníkovi. Keď si aj učiteľka výtvarnej výchovy všimla, že rád kreslím, nahovorila rodičov, aby ma zapísali do práve vznikajúceho výtvarného odboru Ľudovej školy umenia v Poprade. Tu ma ovplyvnil akad. maliar Josef Olexa, vzťah k farebnej harmónii mi určite zostal po ňom," spomína na prvé nesmelé dotyky s vlastnou kreativitou Rudo Rabatin.
Ani počas školy sa však štetca a palety vzdať nevedel. Keď mal voľnú chvíľu, už bol zahĺbený do svojich snov o výškach, o kráse, o horách, o modrom nebi...Predovšetkým príroda mu bola veľkou inšpirátorkou a Tatry zvlášť. Obdivoval impresionistov a kdesi vo svojom vnútri chápal, že len to, čo vzniká z najväčšej hĺbky duše, nepodliehajúc diktátu dobového vkusu, pretrvá ako skutočná hodnota. Na pedagogickej fakulte v Prešove mal šťastie na svojich učiteľov - prof. Ivan Šafranko ho viedol k figuratívnej tvorbe a výtvarnej slobode, prof. Štefan Hapák k umeleckej zodpovednosti. "Istým spôsobom ma stále sprevádza realistická tvorba. Teší ma, keď urobím niečo klasické. Avšak to, čo robím, je skôr akási sebareflexia, niečo medzi sebapoznaním a psychológiou. Som priam zamilovaný do farieb, mám ich rád živé, intenzívne, je to asi tým, že som nevyliečiteľný optimista.
Občas ma priťahuje redukovaná škála farieb, experimentovaniu sa nevyhýbam. Som narodený v znamení strelca, a tak mi je blízka modrá - farba vzduchu, mora, diaľok a výšok. Napokon, výšky to je moja symbolická doména, aj v Tatrách hľadám výšky a tvrdím, že Tatry sú pre mňa životodárna sila a druhý ateliér."Práve Tatry, ich malebné zákutia, ale aj impresie kontrastov sily a krehkosti prírody, sú Rabatinovou dominantnou témou. Občas, keď mu je plátno na vyjadrenie pocitov priúzke, siahne k slovám. Píše poetické texty. "Niekedy mám pocit, že farbami, kompozíciami a čiarami nestačím vyjadriť všetko, niečo potrebujem dopovedať aj slovne. Potom sa mi uľaví, tak vlastne poteším sám seba a robím svoj život krajším," priznáva sa k ďalšej tvorivej múze Rudo Rabatin. Tvrdí, že svoj "obraz života" ešte nenamaľoval a verí, že to tak skoro ani nebude. "Čo by som potom robil? Mám pocit, že ešte aj po smrti budem maľovať. A tak by to hádam malo byť, lebo tvorba je ustavičným procesom hľadania a objavovania, je to nekonečná cesta za krásou, počas ktorej vznikajú nádherné veci v nás aj navonok," zafilozofoval si Rudo Rabatin. Keďže ho tento rok čaká významné životné jubileum, neminú ho ani ďalšie výstavy v regióne pod Tatrami. 
 
Mira KOVÁČIKOVÁ
Medzi Nebom a Zemou (2003, Poprad)
Výstava 30 olejomalieb a akvarelov z obdobia rokov 1999 - 2003. Na vernisáži výstavy predstavili Mgr. Zuzana Krupková a Mgr. Andrea Nemcová hudobno-poetický program, v ktorom koncertoval 11 ročný talentovaný klavirista Roman Uhlár, žiak Mgr. A. Nemcovej. Medzi klavírnymi skladbami boli prednesené básne Rudolfa Rabatina. Pod rovnomenným názvom autor skomponoval elektronickú hudbu, ktorú je možné získať na CD nosičoch a vypočuť počas výstavy.
Pocta Josefovi Olexovi (2001, Poprad)
výstava pripravená k 40. výročiu vzniku výtvarného odboruv Základnej umeleckej škole v Poprade a venovaná 100. nedožitým narodeninám prvého učiteľa výtvarného odboru Jozefa Olexu
 
Organizátori výstavy: 
ZUŠ v Poprade 
Tatranská galéria v Poprade 
 
Zmluvní partneri: 
AVAN, spol. s r.o. Poprad; Hotel GARNI WM Poprad 
Výstavná sieň Tatranskej galérie, Alžbetina ul. č. 30 POPRAD 14. 12. 2001 ; vernisáž - 19.01.2002 
 
Autori vystavených diel: 
Jozef Olexa (zo zbierok Tatranskej galérie), Ina Dunajová, Anna Fedáková, Otto Korkoš, Vladislav Leštach, Viliam Potanka, Rudolf Rabatin
Vyznanie (2001, Poprad)
Podtatranské noviny Ročník: XLII Číslo: 35 Dátum vydania: 28. 08. 2001
POPRAD (pnr) - Sobota, 1. septembra, bude patriť Dňu Popradu. Na Námestí sv. Egídia je od 14.00 h. pripravený bohatý kultúrny program, v ktorom sa občanom i návštevníkom mesta predstavia DH Popradčanka, Popradský detský zbor, DFS Vagonárik, FS Vagonár, trampská skupina Víchrica, Rómske gitarové trio, Obmena - country skupina, Zbyňo Džadoň s muzikálovými melódiami a ďalšie skupiny Trend, Monáda, Gy-Ta, Kentucky, Fortuna a prešovskí Mloci. O 21.00 h. začína diskotéka a slávnostný deň ukončí o 22.00 hod. ohňostroj. V rámci sprievodných akcií môžete navštíviť o 10.00 h. v Podtatranskej knižnici vernisáž výstavy popradského výtvarníka Rudolfa Rabatina „VYZNANIE“, oddelenie umenia Sp. Sotoba 
Stretnutie (2001, Kežmarok)
Výstava STRETNUTIE je výstavným, výtvarným a zároveň autorským stretnutím. Avšak názvu výstavy chceme dať širší a väčší význam ako je stretnutie nás troch výtvarníkov, či stretnutie diel s rôznorodými témami a odlišnými technikami. Práve Vy, milí hostia - priatelia výtvarného umenia, výtvarníci, hudobníci, básnici, učitelia a náhodne okoloidúci - svojou prítomnosťou uzatvárate spolu s nami koncepčný oblúk tejto výstavy. Stretnutie nás posunie dopredu, rozšíri medzi nami komunikačné kanály, citovo nás rozozvučí... (Rudolf Rabatin)
Na fotografiách:
Ing. Štefan Grohola, primátor mesta Kežmarok a Gabriela Kantorková, riaditeľka MKS v Kežmarku, Ina Dunajová, Jozef Tomko, Rudolf Rabatin. Na vernisáži výstavy vystúpili hudobníci, pedagógovia a žiaci ZUŠ v Kežmarku s dielami vlastnej tvorby.
Tatry trochu inak (1998, Krosno, Poľsko)
Keď som sa v roku 1996 prvýkrát stretol s výstavnou kolekciou čierno-bielych tatranských fotografií Jozefa Česlu, očarilo ma jeho ponímanie hôr ako komunikatívneho prírodného zjavu. Svetelné efekty, ktoré umocňujú ľudskú predstavivosť a provokujú fantáziu. Silné kontrasty svetiel a tmy, bohatých štruktúr detailov a jednoduchých čistých plôch diaľok a tieňov. Dopracoval sa k náznakovému obrazu krajiny, čím predurčil svoje fotografie tým divákom, ktorí dokážu z konštelácie tvarov, štruktúr a plôch dekódovať tajuplnú reč prírody. Takýto pohľad na krajinu je mi veľmi blízky a inšpiroval ma k spojeniu fotografií a malieb do jedného výstavného súboru. Okrem spoločnej tatranskej témy nám obom ide o viac - pretlmočiť a pochopiť estetický jazyk, ktorým sa nám naše veľhory prihovárajú. S láskavým súhlasom komisárky fotografickej výstavy "TATRY TROCHU INAK" (1995, 1996) Mgr. Lucie Benickej, sme spolu maliar a fotograf uskutočnili pokus - spoločnú výstavu dvoch odlišných vizuálnych médií. 
 
Rudolf Rabatin
To hory, či nekonečnosť mora sú zahalené tajomstvom, ktoré túžime poznať. Tatry vo svojich gotických formách upriamujú náš zrak do výšok a k nebu. Umelci Rudolf Rabatin a Jozef Česla znamenito vystihujú svoj postoj k svetu a prírode. Vysoké hory vpadli do ich duší. Vyhľadávajú zmysel tajomstva zastretého v magickej atmosfére brál. A možno je to opačne: v prekypujúcej chúlostivosti duše umelcov preniká do ich diel tajomstvo bytia, ktoré túžia vystihnúť. Je dobré, že tieto obrazy vidíme v Poľsku. Dáva nám to pocit slobody, pretože autori stoja pred zrakmi našej predstavivosti ako vtáci, ktorí nerozumejú hraniciam v geograficko - politickom ponímaní. Preleteli hranice, aby nás utvrdili v presvedčení, že to neznáme a tajuplné niečo, ku ktorému sa chce umelec donekonečna približovať, dotýkať sa ho svojimi zmyslami a intelektom, je istotou človečenstva. 
 
Jan Tulik
Výstava Výber z tvorby vo Svite (1988)
Výstava v Mestskom kultúrnom stredisku vo Svite (Koliba) pripravená v spolupráci s Františkom Žoldákom. Vo výstavnej kolekcii boli kresby, maľby a grafiky s tematikou Tatier a podtatranskej krajiny. Hosťami boli pedagógovia okresu Poprad a kolegovia zo škôl vo Svite.
Prvá autorská výstava (1981)
V roku 1981 v spolupráci s priateľmi Vojtom Knapekom z Tatranskej Lomnice a Františkom Žoldákom z Popradu sme v Okresnom osvetovom stredisku v Tatranskej Lomnici zorganizovali prvú samostatnú výstavu mojej tvorby. Vystavené boli krajinárske ale i figurálne motívy, kresby a maľby.